Vydejte se Na ovoce

Není to sice o chilli, ale rádi bychom vám představili komunitní platformu Na ovoce sloužící lidem, kteří chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek. Snahou je společně takováto místa nejen mapovat, ale také přispívat k jejich udržitelnosti, zakládat nová a dbát na hodnoty, které rostliny pro člověka představují. Přispívat k nárůstu moderní dobou chřadnoucí biodiverzity a udržovat pozitiva kulturní krajiny, ve které člověk žije.

Dobrý den, můžete nám ve stručnosti představit iniciativu Na ovoce? Jak tento nápad vznikl?

Dobrý den, inspirovali jsme se v zahraničí. V Německu a na Slovensku podobné iniciativy již existují, s jejich zakladateli jsme se osobně setkali, slovo dalo slovo a vzniklo Na ovoce. Došlo nám totiž, že zarůstající sady a ovocné stromy, jejichž úrodu nikdo nesklízí, jsou také českým problémem a tohle by mohla být cesta, jak na to upozornit a pokusit se o změnu.

Vznikli jste v roce 2014, co se vám za tu dobu podařilo?

 Na to, že bylo Na ovoce původně jen mapa volně rostoucích stromů, keřů a bylinek, jsme toho stihli docela dost. :) V mapě máme už téměř 12 000 záznamů, které přidalo přes 5 000 sběračů ze všech koutů republiky a nějaké záznamy přibyly i v zahraničí. A k mapě jsme přibrali i další aktivity, spustili jsme jejích mobilní verzi, e-shop s ovocnými stromy a od loňska připravujeme i několik dlouhodobějších projektů v rámci Prahy i mimo ni.

Kolik různých druhů ovoce, zeleniny a bylinek můžeme najít na mapách?  

 Zeleninu v naší mapě nenajdete, ta roste na soukromých záhoncích, ale z ovocných, stromů, keřů a bylinek je to přibližně třicítka nejznámějších.

na_ovoce_mapa

Máte vysledováno, čeho je v naší republice nejvíce? A co nějaké rarity? Nějaké jedinečné poklady, na které se dnes zapomíná?

Nejrozšířenější jsou rozhodně jabloně, třešně a ořešáky. To, co nám lidé přidají do mapy, sice ovlivňuje fakt, že některé druhy stromů a keřů pozná každý, zatímco jiné jsou méně známé, ale poměrně přesně to odpovídá realitě. Naopak nálepku výjimečnosti mají třeba mišpule, oskeruše nebo dříny. V některých našich končinách ještě známé stromy a keře, jinde je ale už skoro neznají.

Loni se Na ovoce začalo víc věnovat problematice starých ovocných odrůd, které se u nás pěstovaly dříve, ale dnes už se pomalu nesázejí a ovocné dědictví po našich předcích tak upadá v zapomnění. V posledních letech je zájem hlavně o moderní odrůdy a přetrvává názor, že ty tradiční jsou náchylnější k nemocem, náročnější na péči nebo jejich plody nejsou tak dobré. Opak je ale pravdou. :)

Na ovoce to není jen mapa s plody, ale také další aktivity. Můžete nám je popsat?

Mapou všechno začalo, ale od té doby Na ovoce urazilo pěkný kus cesty. Snažíme se lidi upozornit na stav českého ovocnářství, ovocné sady, o které se nikdo nestará, opuštěné stromy, jejichž úrodu nikdo nesklízí, mizení tradičních odrůd ovocných stromů z krajiny a to, jak lidé ve městech pomalu ztrácí vztah k ovocným stromům a přírodě. Ve zkratce chceme dostat lidi k ovocným stromům a víc ovocných stromů k lidem, hlavně do měst. Proto pořádáme vycházky do pražských sadů a workshopy, na nichž se učíme stromy správně sázet, prořezávat, roubovat nebo zpracovávat jejich plody. Na jaře jsme uspořádali dvoudenní konferenci o ovocných výsadbách a na podzim letos už potřetí chystáme v sadu Na Klíčově Ovocnou slavnost s moštováním, workshopy a přednáškami.

Máte také benefiční internetový obchod, díky kterému je možné darovat strom. O jaké stromy se jedná a jak jste došli právě na takovou benefici?

Benefiční e-shop jsme spustili loni na podzim ve spolupráci s pomologem a ovocným školkařem Stanislavem Bočkem, který se specializuje na staré ovocné odrůdy. Najdete v něm třešně, jabloně a hrušně a všechny patří mezi tradiční odrůdy. Dříve se ovocné stromy vysazovaly po svatbě či narození potomka. My bychom rádi tyto tradice, a vůbec nápad stromu jako daru k jakékoliv příležitosti, oživili a zároveň tak pomohli vrátit do krajiny a na české zahrádky stromy, které už dneska často potkáte jen ve starých sadech a u prarodičů na zahradě. Přitom jde o krásné stromy s plody opravdu jedinečných chutí, jako jsou Malinové holovouské, které opravdu chutná po malinách, výborná Hedelfingenská chrupka nebo Hardyho máslovka, doslova se rozplývající na jazyku.

na_ovoce_stromy

Jak se čtenáři mohou zapojit nebo vás podpořit?

Působíme hlavně v Praze, ale zapojit se může kdokoliv a kdekoliv. Jako člen komunity, která doplňuje sběračskou mapu, jako dobrovolník na našich akcích nebo jako někdo, kdo usiluje o výsadbu nového sadu ve svém okolí nebo obnovení starého. Naše aktivity mohou zájemci přímo podpořit nákupem v e-shopu a udělat zároveň sobě nebo někomu jinému radost stromkem staré odrůdy.

Díky za rozhovor!

Více informací naleznete na www.na-ovoce.cz

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna. Požadované pole jsou označeny *

Chillibrani.cz © 2014-2018, Všechna práva vyhrazena | Podmínky užití | Web používá soubory Cookies